Sedm tipů, jak si zlepšit zdraví mozku
V době moderních technologií se zdá, že velké množství věcí působí negativně na náš mozek, přičemž odborníci tvrdí, že moderní životní styl opravdu ovlivňuje nervové dráhy a zdraví mozku. Co s tím? Důležité je naučit se vyživovat mozek, aby všechny ostatní tělesné procesy fungovaly efektivněji a produktivněji a aby nedocházelo k poklesu našich kognitivních funkcí. Pojďme se tedy podívat na to, jaké každodenní návyky mohou pomoct udržovat zdraví mozku a proč jsou důležité.Váš mozek vám poděkuje.
1. Vyzkoušejte nové věci
Udělejte si čas a zkuste se naučit nové věci. Nezáleží na tom, jestli jste v nich dobří nebo ne! Naučte se hrát šachy, nový jazyk, šít, kreslit, psát nebo cokoliv jiného. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak aktivovat mozek, a možná si navíc najdete nový koníček.
2. Meditujte
Hodně stresu může mít dlouhodobě negativní vliv na náš mozek a celkovou pohodu. Bez ohledu na to, jak jsme zaneprázdněni, 15 minut meditace může výrazně přispět k rozvoji našeho mozku a duševního zdraví.
3. Spěte v průměru 6 - 8 hodin
Spánek je velmi důležitý pro aktivní a produktivní den, ale mnoho lidí si neuvědomuje, jak zásadní je dobrý spánkový režim pro celkové zdraví. Dostatek spánku dělá pro naše tělo mnohem víc, než si myslíte. Během REM fáze náš mozek zpracovává informace, které během dne přijímáme a zlepšuje naši dlouhodobou paměť.
4. Pravidelně se hýbejte
Fyzická aktivita zlepšuje paměť, schopnost získávat nové vědomosti a ovlivňuje zdraví mozku. Při cvičení se vylučují navíc hormony, které zlepšují náladu. A přestože nemusíte každý den absolvovat náročný trénink, mnozí odborníci doporučují zařadit alespoň půl hodiny rychlé chůze nebo nějakou jinou aktivitu, která vám zrychlí pulz.
5. Buďte na vzduchu
Pobyt uvnitř s nedostatečně čerstvým vzduchem má velký vliv na naše zdraví, na to, jak se cítíme, jak spíme, chováme se, ale také na to, zda máme motivaci ke studiu a práci. Nedostatečně čistý vzduch může zapříčinit: vysokou míru únavy, špatné soustředění, bolesti hlavy, pálení očí, časté onemocnění horních dýchacích cest a rozličné alergie. Proto je důležité často větrat místnosti, kde trávíte čas.
6. Zkuste používat svou nedominantní ruku
Zkuste dělat každodenní věci svou nedominantní rukou (tj. pokud jste praváci, trénujte tyto činnosti levou rukou, a naopak). Například čištění zubů, zamykání dveří, držení sklenice atd. Tímto budete trénovat a rozvíjet svůj mozek. Přimějte k tomu také partnera či kolegy v práci a určitě se u toho navíc pobavíte (protože ze začátku vám to, ruku na srdce, asi moc nepůjde).
7. Doplňte vitamíny
Aby mozek pracoval na plný výkon, je velmi důležité dodávat mu vitamíny pro zlepšení jeho činnosti. Mezi nejdůležitější vitamíny pro mozek patři např. vitamín E, B, B6 a B12.
- Vitamín E
Vitamín E je dobrý pro naši pokožku a vlasy. Stejně tak ale zlepšuje funkci mozku. Tento vitamín je známý jako antioxidant, který chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů.
- Vitamín B
Vitamín B ve skutečnosti označuje ne jeden, ale celou skupinu vitamínů B! Celkem existuje osm druhů vitamínů B a všechny pomáhají zvýšit energii, zlepšit zdraví mozku a náladu a napomáhají k růstu silných vlasů a nehtů.
- Vitamín B6
Vitamín B6 je důležitý pro fungování neurotransmiterů a pro normální vývoj mozku.
- Vitamín B12
Nedostatek vitamínu B12 je spojován s poškozením nervů, ztrátou paměti a změnami nálad.
Tyto vitamíny doplníte rovněž konzumací moringy. Můžete si přitom vybrat, zda chcete konzumovat moringové tablety, moringový prášek, nebo třeba moringový sypaný čaj.