Jak se vyrábí moringový prášek
Nejen, že je moringa královnou mezi superpotravinami, ale cílem našeho projektu je od počátku podpora svépomocného spolku žen, který moringu pěstuje, sklízí a šetrně suší ve stínu dobře větraných sušáren ve venkovské oblasti kolem Arba Minch v Etiopii. Za nimi také sami pravidelně jezdíme, kontrolujeme, vytváříme pro ně manuály v angličtině i jejich rodné amharštině, školíme a budujeme odpovídající zázemí pro jejich práci. Dbáme na zodpovědné zemědělství a přísně trváme na fair-trade principech. To je smysl naší práce a na ten jsme hrdí. Zajímá vás, jak takové zpracování moringy a výroba prášku vypadá? Čtěte dál!
Moringu je třeba sklízet v nejchladnější část dne (ráno nebo večer), důležité je vyhnout se sklízení na přímém slunci. Farmářky nesbírají jednotlivé listy, ale řežou celé moringové větvičky, které je třeba co nejrychleji přepravit na místo zpracování v provzdušněných koších. Při zpracování je pro nás samozřejmost dodržovat hygienické standardy a všichni pracovníci jsou povinni nosit roušky přes nos a ústa, sterilní rukavice a pokrývky hlavy. Větvičky jsou následně zbavovány případných nečistot a mikrobů v 1 % solném roztoku a umývány v čisté vodě. Následně nejprve zavěsí na provázek, aby z nich okapala voda, poté se v dobře větrané místnosti. oberou a suší jednotlivé moringové lístečky.
Proč nesušíme moringu na slunci? Aby si uchovala co nejvíce vitamínů a minerálů, které přirozeně obsahuje.
Jakmile jsou lístečky usušeny, farmářky je drtí tradičním způsobem a prosívají přes síto, aby byl prášek skutečné jemný. Prášek z moringy se uskladní v čistých a vzduchotěsných obalech a je připraven k exportu k nám do Brna, kde už se o něj pro vás staráme my, a k dalšímu balení a prodeji na etiopském lokálním trhu, což si zajišťují farmářky samy a z čehož jim plyne další příjem.
Nepoužíváme strojové zpracování při vyšší teplotě. Proto u nás máte jistotu, že šetrným ručním zpracováním moringa nepřichází o výživovou hodnotu a zůstává nádherně zelená.